יקינטון: סיפור על חברות ושיר

יקינטון: סיפור על חברות ושיר. כתבה: שהם סמיט. איורים: רוני פחימה. כנרת, מנוקד.

יקינתון – סיפור על חברות ושיר

"זהו סיפור אמיתי על שתי חברות: לאה ורבקה". כך נפתחת היצירה המפתיעה יקינטון, העוסקת בחברוּת הנרקמת בין היוצרת לאה גולדברג לבין המלחינה רבקה גווילי, אשר הולידה את השיר "פזמון ליקינטון". הסיבה להפתעה נעוצה בנושאו של הסיפור – מפגש מקרי בין שתי נשים מבוגרות המגיעות מרקע שונה, המניב יצירה אהובה, או למעשה שתי יצירות: השיר, והסיפור שבעקבותיו. כמו כן ההיצמדות לפרטים הביוגרפיים נוסכת בטקסט עומק ומורכבות הנעדרים על פי רוב מספרות ראשית קריאה. כך למשל מדווח על חייהן של גולדברג וגווילי בזמן ילדותן (בהונגריה ובליטא, הזדמנות פז לחשוף את הנמענים הצעירים למרחבים פחות מוכרים). כן מסופר על ההבדלים הסוציואקונומיים בין המשפחות – גווילי  שגדלה בבית עשיר, וגולדברג, שמשפחתה ידעה קשיים כלכליים עקב מחלת אביה. שתי הילדות, לאה ורבקה, מתאפיינות בידיעת שפות ובכישרונות מרובים. רבקה יודעת לשיר ולנגן בפסנתר, ולאה כותבת סיפורים ושירים מגיל צעיר ואף מצטיינת בציור. הן שונות לא רק ברקען החברתי אלא גם באופיין – רבקה מלאת חיים, ולאה חכמה ונוגה. ועם זאת, פגישתן מניבה הן חברוּת והן יצירה משותפת. הדיווח הפרטני על מהלך חייהן – לימודיהן, עבודותיהן, עלייתן לישראל, יש בו כדי לשרטט סיפורי חיים היסטוריים בתוך הנרטיב הספרותי ולהעשיר את הקוראים ואת תפיסתם באשר לדמות עליה הם קוראים. זוהי מגמה מבורכת, שכן מרבית הדמויות בספרות הילדים הן דמויות בעלות הווה בלבד, ללא עבר של ממש, ואילו ביקינטון, שתי הילדות הופכות לנשים מוכרות, והקוראים נחשפים בהדרגה לסיפור התבגרותן, שהוא לא רק סיפור אישי אלא גם סיפור לאומי של שתי נשים אירופאיות שעלו לישראל ובחרו בעברית וביצירה העברית.

איוריו המרהיבים של הספר, מבית היוצר של רוני פחימה, יוצרים תמונה אנלוגית בין שתי הדמויות, וממחישים קווי שוני ודמיון בין שתי הילדות/הנשים. כך מקוּדם שדר חשוב לפיו חברות יכולה להירקם בין אנשים המגיעים מרקעים שונים וחולקים תחומי עניין שונים, שכן דווקא אלו משלימים זה את זה, ומכאן כי האיור האחרון בסיפור עומד כהנגדה לכל האיורים שלפניו, והוא איור יחיד המציג את שתי הנשים יחדיו, שכן היצירה המשותפת מחברת ומאחדת בין לאה ורבקה. והנה, בין אם באת מבית עשיר, ובין אם באת מבית שאינו מבוסס – כישרון ונחישות הופכים לכלים נחוצים להצלחה, וכשאלו מאפיינים שני יוצרים שחוברים יחדיו, נולדת יצירה גדולה.

אחד מתפקידיה המרכזיים של ספרות הילדים הוא להוות סוכן סוציאליזציה ולהכיר לנמענים את ה"זיכרון הקולקטיבי" המייחד את החברה בה הם חיים. כאן נעוצה חשיבותו של הסיפור. ההתוודעות לסיפורן הביוגרפי של שתי יוצרות חשובות, מילדות ועד לבגרות בונה סיפור המלמד על כשרון בגיל צעיר שמתפתח ככל שהאדם מתבגר לאור השקעתו וחריצותו, ערכים שהתרבות הפופולרית כלל אינה מקדמת ונעדרים, על פי רוב, מתרבות הילדים המקומית המקדמת תפיסה של כוכבוּת-אינסטנט. חברה הזוכרת את יוצריה ומפתחת בדור ההמשך תודעה זוכרת ומעריכה, היא חברה שתמשיך ליצור ולהעריך יצירה. הקוראים נחשפים ל"מאחורי הקלעים" של יצירה – חייו של היוצר, פגישה עם יוצר אחר, העבודה על היצירה וכן לגלגוליה של היצירה, מרגע התהוותה ועד להפיכתה לקנונית ולנחלת הכלל. ספר חשוב, מורכב ומעשיר, שכדאי שילדי ישראל יכירו.

מגיל: 6

מאת

שי רודין

ד"ר שי רודין, חוקר ומרצה לספרות עברית ולספרות ילדים ונוער